We zoeken een nieuwe penningmeester (onbezoldigd). Geïnteresseerd? Bekijk de vacature.

icon-dag-168MG icon-dag-7BP icon-dag-1 icon-dag-8GP icon-dag-9MP icon-dag-3 icon-dag-6OhB icon-dag-2 icon-dag-12T10 icon-dag-13T15 icon-dag-14T25 icon-dag-15T30 icon-dag-11T8 icon-dag-10TP icon-dag-4 icon-dag-5

5-daagse meditatie retraite

Met monnik Lobsang Norbu

Geschikt voor iedereen, met of zonder ervaring

Waarom mediteren?

Onze moderne maatschappij heeft vooral aandacht voor de buitenwereld. De mens is steeds vaardiger geworden in het manipuleren van de mensen, dieren en dingen om ons heen. We doen dat maar om één reden: we willen gelukkig zijn, en geen problemen en lijden ervaren.

Maar voor elke oplossing die we verzinnen lijken er twee nieuwe problemen te ontstaan. Het geluk van buitenaf waar we op hopen lijkt ons steeds weer door de vingers te glippen. 

Waarom is werkelijk geluk zo ongrijpbaar? De Boeddha zegt: omdat we het overal zoeken, behalve waar het te vinden is: in onze eigen geest. In zijn eigen woorden:

De geest is de voorloper van alles
Alles wordt in gang gezet door bewustzijn
door de geest wordt alles gevormd.
(Dhammapada)

Zoals Lama Zopa Rinpoche het zegt: "everything comes from the mind". 

Omdat dit zo is, wordt ons bewustzijn wel eens vergeleken met de aarde. Alles wat groeit, van stekelige distels tot en met geneeskrachtige kruiden, komt uit dezelfde grond. Precies zo komen ervaringen van geluk en lijden ook voort uit onze eigen geest.

Meditatie wordt wel eens vergeleken met tuinieren. We wieden wat ons hindert en we zaaien en planten wat we juist wel willen. De tuinier besteedt dagelijks even aandacht aan de tuin (meditatie). Met enig geduld zal er dan vanzelf overvloedige oogst zijn (geluk en wijsheid).

Iemand vroeg eens aan Lama Yeshe: ‘waarom zou ik moeten mediteren?’. Lama antwoordde: ‘Stel je eens voor dat iedereen kon horen en zien waar jij aan denkt…. daarom moet je mediteren!’

Wat gaan we doen?

De sessies bestaan uit een korte uitleg, een begeleide meditatie en een nabespreking. De meditaties zelf hebben verschillende thema’s die op elkaar aansluiten. Zoals:

  • Focus, flow en stabiliteit van geest
  • Liefdevolle vriendelijkheid en compassie
  • Bewustzijn van bewustzijn
  • Meditatieve contemplaties
  • Visualisatie en mantra

We zullen ’s ochtends en ‘s avonds in stilte zijn. Overdag kunnen we spreken over de eigen ervaring en over meditatie, maar niet over politiek, sport of entertainment.

Gedurende de dag zullen we gezamenlijk enkele huishoudelijke taken doen zoals afwassen of thee zetten. Dit noemen we ‘karma yoga’.

Na afloop ontvang je de audio-opnames en aanvullend (digitaal) lesmateriaal.

Je hebt geen speciale kleding nodig, maar zorg dat je kleding je niet hindert om comfortabel te kunnen zitten. Je kan op een stoel zitten, of op de grond, of dat afwisselen. Maitreya Instituut Loenen heeft meer dan voldoende matjes en meditatiekussens in de tempel.

Voor wie is deze workshop geschikt?

  • Voor iedereen met interesse in meditatie. Een eerdere basistraining zoals de cursus ‘leren mediteren’ is nuttig maar niet noodzakelijk.
  • Voor iedereen die al regelmatig mediteert, maar op zoek is naar meer structuur en verdieping.
  • Voor iedereen die al wat langer mediteert maar ‘niet verder komt’
  • Voor iedereen die wel af en toe mediteert met behulp van een app, maar nog niet zonder kan.

Ga terug

31-07-2026 18:30

05-08-2026 17:00

Retraite

Loenen

Aanmelden